tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Uzmanlardan “3 Boyutlu TV” Uyarısı

Göz sağlığı üzerine klinik etkileri net değil. Uzmanlar “dozunda kullanın” diyor.

3 boyutlu televizyonlar bir hayli revaçta. Görselliğe boyut atlatan yeni teknolojinin göz sağlığı üzerine klinik etkileri ise henüz net değil. Gerçeklik hissini televizyonlara taşıyan yeni teknoloji için uzmanlar; “Dozunda kullanın” diyor.

Televizyon ile ilk tanıştığımızda ekran siyah beyazdı. Tüplü, yüksek çözünürlüklü, LCD derken beyaz camda üçüncü boyutu da gördük. İzleyene “ordaymış” hissini veren 3 boyutlu TV’lerle ilgili uzmanlar uyarıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Göz Doktoru Prof. Dr. Mustafa Ünal, “3 boyutlu görüntü izleyen insanlardan elde edilen bilgiler elimizde mevcut. Bunlar arasında en önemlisi göz ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma tıpkı bir taşıt, araç tutmasına benzer bazı bulgular ortaya çıkıyor. Hatta kimisi izlediği filmi tamamlayamayıp bırakabiliyor” dedi.

Görsellikte üçüncü boyutu sunan teknolojinin faydaları da yok değil. Prof. Dr. Mustafa Ünal, bu konuda şunları söyledi:

“Her çocuğa hayatında bir kere izlettirmek lazım ki 3 boyutlu görüp göremediğini anlayalım. Bir insan 3 boyutulu görmesi nasıl mümkündür? Ancak ve ancak 2 gözü de çok güzel görüyorsa mümkündür. Bir çocuk 3 boyutlu göremiyorum diyorsa o gözlüğü takmasına rağmen mutlaka bir göz doktoruna göstermek lazım. Çünkü gözlerinden bir soruna işaret edebilir.”

3 boyutlu televizyon kullanıcılarına uyarı ve önerilerde de bulunan Prof. Dr. Ünal, “Eğer taktığınızda bir rahatsızlık hissediyorsanız zaten kesinlikle önerilmez. Uzun süre kullanmak kesinlikle önerilmez. 6-7 yaşlarından küçük çocuklarda kullanmayı önermiyoruz. Nöbet geçiren çocukların da kullanmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Gelen Arama Terimleri :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir